سقوط

هر چند دیر شده اما حادثه سقوط تاسف بار توپولف کاسپین و کشته شدن ۲۰۰ نفر از هموطنان و از جمله تیم ملی نوجوانان جودو کار مطلبی نیست که بشه بهش فکر کرد و ناراحت نبود. ۵ سقوط هواپیماهای روسی در عرض ۹ سال نشاندهنده میزان نا امنی این هواپیماها و فرسودگی ناوگان حمل و نقل هوائی ماست که روز به روز بعلت تحریمهای امریکا بد تر و بد تر میشه این در حالیه که مسئولان ما با کمال خونسردی از امنیت این ناوگان صحبت میکنند.

کاش میشد این تحریمها شکسته بشه و جون مردم بیگناهمون از خطری که تهدیدشون میکنه خلاص بشه.

گل و بلبل و …!

یکی از خواص داشتن وبلاگی با نام و نشون که تازه توی سایت ثبت وبسایتهای فارسی هم ثبت شده اینه که باید شجاعت نداشته ات رو در نوشتن قورت بدی و حتی اون چهار تا کلمه ای رو هم که خیلی بی پروا مینویسن دچار خود سانسوری کنی! بله! سیاست بی سیاست!البته نقطه مقابل خود سانسوری، همه چیز سانسوری هست، یعنی اینکه خودت رو تو یه محیط ایزوله قرار بدی که هیچ اخباری از سیاست بهت نرسه اینطوری دیگه اعصابت هم خورد نمی شه و نیاز نیست حرص بخوری!

اما انگار در کشور گل و بلبل ما همه مشکلات از سیاست نیست، اصولا خانه از پایبست ویران است و اساسا ما ایرایها نه تنها محیط سیاسیمون بلکه محیط های اجتماعی و فرهنگیمون هم سر شار از گل و بلبله!!

امروز صبح باید مدارک تحصیلی ام رو برای ترجمه می بردم همین بود که تصمیم گرفتم برای گرفتن اصل مدرک دیپلم حسابداریم به هنرستان مراجعه کنم، خوب مسلما اولین کاری که هرکس میکنه تماس با ۱۱۸ و گرفتن شماره مدرسه هست، که البته (بدون اینکه تعجبی بکنم) اپراتور بهم گفت که چنین شماره ای ثبت نشده! نتیجه اینکه بنده باخودم فکر کردم صبح روز شنبه باید هنرستان باز باشه و خوب به اونجا رفتم اما (باز هم بدون اینکه تعجبی بکنم) با درب بسته دبیرستان روبرو شدم و یک نوشته که دبیرستان منحل شد و کلیه امور به هنرستان دیگر با فلان آدرس و تلفن منتقل شد. خوب بنده با توجه به تجربه اول اینبار با این شماره که نوشته شده بود تماس گرفتم اما (باز هم بدون تعجب) هیچ کس گوشی را جواب نداد. تلاش من برای گرفتن شماره این دبیرستان از ۱۱۸ هم مثل صبح ناکام موند و نهایتا باز براه افتادم بسوی آدرس جدید، اما جالب اینجاست از کل آدرس نوشته شده فقط اسم میدان درست بود و بقیه آدرس کاملا غلط!!! فکر میکنم لازم نباشه که بگم باز هم با در بسته روبرو شدم و اینبار با این نوشته که هنرستان فقط روزهای دوشنبه و چهارشنبه باز است لطفا در نزنید! شاید در قرن ۲۱ یک دستگاه تلفن پیامگیر دار ارزان قیمت  یا متن خوانده شده این پیام میتونست یک ساعت وقت من و یا خیلی های دیگه رو زیر آفتاب داغ تابستون حفظ کنه یا حتی اگر ۱۱۸ شهر عزیزمون به خودش این زحمت رو میداد و فهرست تلفنهای خودش رو تکمیل میکرد و لا اقل تلفنهای هنرستانها و دبیرستانهای شهر رو داشت، وقت از صبح تا ظهر من به هدر نمیرفت!

خوب زیادی خود خواه شدم! حالا گفتن وقت طلاست دیگه نه به ارزش اینهمه زحمت دادن به مردم!!

می بینی! حتی در محیط کاملا ایزوله هم نمیشه به این اوضاع گل و بلبل فکر نکرد و حرص نخورد!

حالا بگذریم از اینکه نهایتا مجبور شدم گواهی موقت دیپلمم رو برای ترجمه ببرم و البته همراه یک گواهی لیسانس و برای یک ترجمه رسمی ناقابل مبلغ سی هزار تومان (البته ناقابل) تقدیم دار الترجمه کنم.

مرگ در یک قدمی

تصادفات جاده ای بیشترین آمار مرگ و میر حوادث در کشور ماست که به گفته آمار بالاترین در دنیاست، هر دو سال به اندازه یک زلزله بم در جاده های کشور کشته میشن و همه اینها درحالیه که همه از نا امنی جاده ها باخبرن همه به این آمارها واقفن ولی هیچکس زحمت فکر کردن به اونها رو به خودش نمیده.

امروز که از سر کار برگشتم خبر فوت یکی از آشناها (دوست صمیمی پسرخاله ام) رو شنیدم. “امید”، جوان ۲۰ ساله سر حال و سرزنده و ورزشکار، که دیشب ساعت ۱٫۵ بعد از نصفه شب وقتی با اتومبیلش برای سرویس آژانس می رفت با کامیون تصادف کرد و جا در جا کشته شد، این در حالی بود که تا چند روز دیگه میخواست برای خدمت سربازی اعزام بشه. با حالی که زیاد باهاش آشنا نبودم و یکی دوباری بیشتر ندیده بودمش خیلی ناراحت شدم و اعصابم بکلی بهم ریخت، پسر خاله ام هم که اتفاقا مهمونمون بود که دیگه هیچی بیچاره امروز صبح وقتی خبر رو شنید روی پاهاش نمیتونست بایسته.

تمام این تراژدی غمناک یک چیز رو به من یاد آوری کرد، اینکه مرگ در یک قدمی ماست و اصلا نمیشه فهمید کی و کجا باهاش روبرو میشیم، بنابر این باید همیشه برای روبروئی باهاش آماده باشیم. همیشه باید طوری زندگی کنیم و طوری از زندگی لذت ببریم که لا اقل دیگران، وقتی که به آغوش مرگ رفتیم برامون افسوس نخورن، طوری با دوستان اطرافیان و مردم رفتار کنیم که وقتی مردیم، نامی خوب و نیکو ازمون باقی بمونه و لااقل مردم به یاد ما فاتحه ای بخونن و برامون از خدا تقاضای رحمت کنن.

دوستان، از همه شما درخواست میکنم برای این جوون ناکام دعا کنید و از خدا براش تقاضای رحمت کنید و فاتحه ای براش بخونید. امیدوارم که این اتفاق ناگوار برای هیچکدوم از ما نیفته و هیچوقت هیچکدوممون به داغ عزیزی گرفتار نشیم.

I can go the distance

I have often dreamed, of a far off place
اغلب در رویاهایم مکانی دور دست را می بینم
Where a hero’s welcome, would be waiting for me
جائی که یک استقبال قهرمانانه در انتظار من است
Where the crowds will cheer, when they see my face
جائی که مردم وقتی چهره مرا می بینند شادی می کنند
And a voice keeps saying, this is where I’m meant to be
و صدائی بی وقفه میگوید این همان جائیست که من به آن تعلق دارم
Ill be there someday, I can go the distance
من یک روز آنجا خواهم رسید، می توانم این فاصله را طی کنم
I will find my way, if I can be strong
اگر بتوانم قدرتمند باشم، مسیر خود را خواهم یافت
I know every mile, will be worth my while
می دانم که قدم به قدم این راه ارزش زمانی را که صرف می کنم خواهد داشت
When I go the distance, I’ll be right where I belong
وقتی که فاصله را طی کنم، جائی خواهم بود که به آن تعلق دارم
Down an unknown road, to embrace my fate
روی جاده ای ناشناخته، برای به آغوش کشیدن سرنوشتم
Though that road may wander, it will lead me to you
حتی اگر این جاده منحرف شود، باز هم مرا به تو خواهد رساند
And a thousand years, would be worth the wait
و هزاران سال ارزش صبر کردن را خواهد داشت
It might take a lifetime, but somehow Ill see it through
ممکن است یک عمر طول بکشد، اما من پایانش را می بینم
And I won’t look back, I can go the distance
و به عقب نگاه نخواهم کرد، من میتوانم فاصله را طی کنم
And I’ll stay on track, no, I won’t accept defeat
بر روی لبه پرتگاه به مسیر ادامه خواهم داد، نه، شکست را نخواهم پذیرفت
Its an uphill slope, but I won’t lose hope
این یک سر بالائی شیب دار است، اما من امید خودم را از دست نخواهم داد
Till I go the distance, and my journey is complete
تا زمانی که این فاصله را طی کنم و سفر من به پایان برسد
But to look beyond the glory is the hardest part
اما دیدن فراسوی افتخار سخت ترین قسمت آن است
For a hero’s strength is measured by his heart
چرا که قدرت یک قهرمان با قلب او سنجیده می شود
Like a shooting star, I will go the distance
همانند یک شهاب، من این فاصله را طی خواهم کرد
I will search the world, I will face its harms
دنیا را خواهم گشت، با سختی هایش روبرو خواهم شد
I don’t care how far, I can go the distance
مهم نیست چقدر دور، من این فاصله را طی خواهم کرد
Till I find my hero’s welcome, waiting in your arms
تا استقبال قهرمانانه خود را که در آغوش تو انتظار مرا می کشد پیدا کنم
I will search the world; I will face its harms
دنیا را خواهم گشت، با سختی هایش روبرو خواهم شد
Till I find my hero’s welcome, waiting in your arms
تا استقبال قهرمانانه خود را که در آغوش تو انتظار مرا می کشد پیدا کنم

تراویان (Travian) بازی استراتژیک آنلاین

اگر علاقمند به بازی های استراتژیک هستید به هیچ عنوان لذت تراویان را از دست ندهید. تراویان یک بازی استراتژیک Real Time می باشد که در دنیا و ایران طرفداران بسیاری دارد و دهها سرور در کشورهای مختلف دنیا به زبانهای مختلف (حتی زبان فارسی) به این بازی اختصاص داده شده و صد ها هزار بازیکن در سراسر دنیا مشغول این بازی هستند.

با ثبت نام در یکی از سرور ها شما کدخدای یک روستای کوچک میشوید، روستائی که ۳۰۰ روز وقت خواهید داشت تا آنرا به یک امپراطوری بزرگ شامل دهها شهر و ارتشی عظیم تبدیل کنید، (توجه داشته باشید اگر در سروری ثبت نام کنید که بازی در آن جریان داشته باشد به تعداد روزهائی که بازیکنان از شروع بازی صرف کرده اند از این ۳۰۰ روز کم خواهد شد و شما از بازی عقب خواهید بود پس بهتر این است که با سروری شروع به بازی کنید که به تازگی بازی در آن شروع شده باشد) شما با بازیکنان و روستا های بیشماری در اطراف خود روبرو خواهید بود که میتوانید با آنها دوست یا دشمن باشید، شما میتوانید با آنها اتحاد تشکیل دهید تا در وقت تهاجم دشمن از آنها کمک بگیرید یا با آنها در حمله های گروهی شرکت کنید. در این بازی شما میتوانید از سه نژاد مختلف با قابلیتهای متفاوت (رومنها، گولها و توتن ها) یکی را انتخاب کنید  بعد از ۳۰۰ روز نژاد چهارمی (یعنی ناتارها) که کامپیوتر بازیگر آن است و با سرعت دو برابر شما قادر به رشد کردن است وارد بازی میشود، و قصد نابودی شما را خواهد کرد، شما باید تا آنزمان آنقدر نیرو داشته باشید تا بتوانید در مقابل آنها مقاومت کنید، بازی زمانی تمام میشود که یکی از بازیکنان ساختمان Wonder of the world را تکمیل کند.

travian 1

نمائی از بازی در حالت منابع

این بازی از گرافیک کاملا ساده ای استفاده میکند و برای بازی کردن به وقت زیادی نیاز نیست (فقط چند کلیک در روز) اما هرگز نباید بازی خود را برای مدت طولانی کنار بگذارید چون ممکن است از اتحادی که در آن هستید اخراج شوید و یا دیگران به شما حمله کنند بنابر این به شما این امکان داده شده تا دو نفر بازیکن جانشین (که میتواند از اعضای اتحادتان باشد) انتخاب کنید تا در مدتی که امکان بازی کردن ندارید برایتان بازی کنند (حداکثر به مدت دو هفته). استراتژی که در این بازی برای استفاده بهینه از منابع و نیروها و وقت بکار میرود بسیار مهم است، بعضی بازیکنان با کمک بازیکنان دیگر از نقاط دیگر جهان سه شیفته و شبانه روزی به این بازی می پردازند تا در جمع نفرات اول بازی قرار بگیرند. بهترین استراتژی برای این بازی توسعه منابع و همزمان توسعه ارتشی است که بتوانید به کمک آن بازیکنان دیگر را غارت کنید، غارت کردن دیگران به شما منابع گرانقیمت را هدیه میدهد که میتوانید به کمک آن پیشرفت کنید.

travian 2

نمائی از بازی در حالت ساختمانهای شهر

برای راحتی این بازی ابزارهای بسیار زیادی طراحی شده است که با کمک آنها میتوان بساری از محاسبات را به سادگی انجام داد که مهمترین این ابزار ها استفاده از افزونه Greasemonkey در مرورگر فایرفاکس و استفاده از اسکریپت Travian Beyond میباشد (که البته طبق قوانین بازی استفاده از این نوع ابزار ها غیر قانونی است اما چه کسی اهمیت میدهد؟). علاوه برآن تعداد بسار زیادی فروم برای راهنمائی چگونگی انجام این بازی وجود دارد.

m8cydw

نمائی از پایان بایزی

 

برای دیدن توضیحات بیشتر بهتر است به سایت فارسی تراویان www.travian.ir مراجعه کنید.

این بازی زیبا را از دست ندهید!

ایرباس سقوط میکند!

با سقوط هواپیمای ایرباس A310-300 یمنی در اقیانوس هند  بعد از سقوط هواپیمای ایرباس A330-200 ایرفرانس این دومین سقوط هواپیماهای ایرباس در کمتر از یک ماه می باشد، هرچند تعداد سوانح هوائی در مقایسه با حوادث جاده ای، ریلی و یا دریائی بسیار ناچیز میباشند اما شاید به همین دلیل هم هست که سوانح هوائی سرو صدای زیادی به پا میکنند، از طرفی دیگر تعداد کشته های یک سانحه هوائی زیاد است و خانواده های زیادی را عزادار می کند. معمولا در چنین مواردی مدل هواپیماهائی که سقوط می کنند برای مدتی زمین گیر میشوند تا برای مشکلات احتمالی مورد بررسی قرار گیرند اما دو سقوط از یک شرکت هواپیما سازی معتبر آن هم به فاصله بسیار کوتاه خبر بسیار بدی برای شرکت هواپیما سازی و شرکتهای دارنده این هواپیماها محسوب می شود، زیرا شرکتهای هواپیمائی رقبتی برای خرید و مسافران رقبتی برای سوار شدن بر هواپیماهایی که سقوط می کنند نخواهند داشت.

17_63_060109_AirFrance2 

کارشناسانی که با هر دو هواپیماهای ایرباس و بوئینگ سر و کار داشته اند ادعا میکنند که هواپیماهای ایرباس با همتاهای امریکائی خود بوئینگ از نظر طراحی و مواد استفاده شده و حتی نرم افزار به هیچ عنوان قابل مقایسه نیستند، حالا با اتفاقی که افتاده بعید نیست که خریداران به سوی هواپیماهای امریکائی رو بیاورند.